Featured

Презентація книги Яна Андрушевського "З краю сліз і краси" в ЛОНПБ

06 червня 2024 року до Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб "Вивчаємо видатні постаті України; вул. Зелена, 24) завітали:
Ольга Малецька - заступник декана Гуманітарного факультету "Українського католицького університету", координатор проєкту "Gente Ruthenus, natione Polonus. Спадщина Яна Андрушевського зі Смоліна", одна з редакторів книги Яна Андрушевського "З краю сліз і краси";
Данило Ільницький - літературознавець, доцент кафедри філології УКУ, автор передмови до книги Яна Андрушевського "З краю сліз і краси";
Андрій Павлишин - історик, журналіст, викладач УКУ, перекладач з польської мови книги Яна Андрушевського "З краю сліз і краси".
Гості презентували книгу доктора медицини, письменника, теософа українсько-польського пограниччя Яна Андрушевського (1866-1930), яка називається "З краю сліз і краси".
Гостей та учасників клубу "Вивчаємо видатні постаті України" привітала керівник книгозбірні Оксана Кумецька. Вона наголосила, що захід відбувається в День журналіста. Тому привітала Андрія Павлишина та всіх журналістів з професійним святом.
Оксана Кумецька підкреслила, що відновлення пам'яті про Яна Андрушевського демонструє культурний діалог між Україною та Польщею. Звернула увагу на те, що в будинку, де проходить захід, проживав колись молодший брат Андрея Шептицького Леон зі своєю сім'єю. Зараз у цей будинок приходить його нащадок - Ян Шептицький, який виростав у Польщі, але почуває себе українцем.
Модерувала захід Наталя Звольська, завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу "Вивчаємо видатні постаті України".
Ольга Малецька ознайомила присутніх з проєктом "Gente Ruthenus, natione Polonus. Спадщина Яна Андрушевського зі Смоліна". Це проєкт Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020. Він проходить у рамках Європейського інструменту сусідства. Стартував 1 лютого 2022 року. Реалізація припала на час повномасштабної війни росії проти України. УКУ у співпраці з польським партнером - головним бенефіціаром Проєкту - Фондом Смолін Андрушевський вдалося видати двомовну книгу вибраних творів письменника, створити двомовну аудіокнижку, зняти документальний фільм про Яна Андрушевського.
У фільмі можна почути українську народну пісню "Ішли женці жито жати", яку добре знали нащадки Яна Андрушевського і яка була досить популярною в часи письменника на теренах сучасного польсько-українського пограниччя. Над розучуванням пісні натхненно працювали учасники ансамблю УКУ (художній керівник - Євген Худзик).
Данило Ільницький розповів про своє знайомство з творчістю Яна Андрушевського, який не входить до канону письменства. Ільницький зазначив, що саме текст Яна Андрушевського є валентністю його майбутнього канону.
Данило Ільницький підкреслив, що в Яна Андрушевського в центрі знаходиться людина. Це ознака тогочасного модерністичного літературного колориту. В світі текстів письменника присутня природа, яка є найкращим співрозмовником. Ільницький вважає, що інколи маленькі деталі, маленькі стилістичні нюанси, такі як в Яна Андрушевського, можуть дати набагато більше для розуміння епохи, ніж глобальні.
Андрій Павлишин дав характеристику часу, в якому писав Ян Андрушевський. Це був час, коли в суспільстві досить потужно набирала обертів течія "Молодої Польщі". Приблизно з 1890 року Ян Андрушевський співпрацював з Габріелою Запольською, видатною представницею цього напрямку. В його текстах знаходять відображення впливи експресіоністичних ідей, ідей символізму. В автора цікаві етнографічні описи, описи релігійного життя русинів, включеного в природу.
Ян Андрушевський описував запахи, повітря, квіти, аромати.
Учасники заходу переглянули фільм "Gente Ruthenus, natione Polonus". В одному з епізодів фільму Цезарій Андрушевський, онук Зигмунта Андрушевського-молодшого (племінника Яна Андрушевського) розповідає, що Ян Андрушевський закінчив медичні студії у Львові. Був лікарем нервових захворювань, цікавився нетрадиційною медициною, працював у доктора Храмця в Закопаному. Трагічні обставини спровадили його під кінець життя до Смолина, де він лікував безкоштовно сільську бідноту. Помер у Смолині в 1930 році після довгих років служіння на благо локальної спільноти. Помер від грипу, яким заразився від свого пацієнта.
За словами Ольги Малецької, зараз ретельно досліджується місце народження Яна Андрушевського. Є різні версії. Остання - Городок. Ольга Малецька стверджує, що Ян Андрушевський виховувався в Кракові, навчався в Кракові.
Вважають, що Ян Андрушевський похований в Немирові. Ольга Малецька каже, що могилу письменника в Немирові не знайдено.
Гості подарували книгозбірні двомовне видання першої збірки оповідань Яна Андрушевського "З краю сліз і краси" (- Львів-Ряшів, 2023), а також довідковий матеріал про могили біля церкви Святої Параскеви у Радружі.
"Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека" висловлює подяку Ользі Малецькій, Данилові Ільницькому та Андрієві Павлишину за чудову презентацію книги Яна Андрушевського "З краю сліз і краси" та книжковий дарунок.
Текст підготувала Наталя Звольська

Пов'язані статті

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти