Еммануїл Мисько

alt«Мене вражають його портрети»: до 93-річчя від дня народження Еммануїла Миська

Еммануїл Мисько (1929-2000) – скульптор, колишній ректор Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва, з 1994 – Львівської академії мистецт (1989-2000). Йому 21 травня 2022 року виповнилося б 93 роки.

Еммануїл Мисько – автор понад 200 скульптурних портретів, близько 15 надмогильних пам’ятників на Личаківському цвинтарі. Виготовляв також меморіальні таблиці. У складі групи авторів брав участь у масштабній монументальній праці – створенні пам'ятника І. Франкові у Львові.

 

 

Один з онуків Еммануїла Миська, - Олекса Мисько, про портрети видатних людей, виконаних дідусем, сказав: «Це реально дуже круто. Мені у цих роботах подобається, власне, як передано характер людини, вкладено душу у ці роботи. Коли ми щось переставляємо у майстерні, то завжди є оце наше: «Ого, як він це міг зробити! Як це цікаво!». Справді дуже мене вражають його портрети» (стаття Галини Терещук на сайті Радіо Свобода «Український скульптор Еммануїл Мисько і його світ портретів»; 21 травня 2020).

Онуки Еммануїла Миська – теж митці. Гордій Старух виготовляє ліри, його хобі – льодові скульптури, Олекса Мисько творить ювелірні вироби. У 2020 році онуки митця почали впорядковувати архів діда на вулиці Вітовського.

Еммануїл Мисько народився у м. Нижні Устрики (тепер Підкарпатського воєводства, Польща) у родині машиніста парових і дизельних двигунів Петра Миська. Про це йдеться в «Енциклопедії Львова» за редакцією А. Козицького (- Т. 4. – Львів, 2012. – С. 619-620).

Закінчив Львівське художнє училище (відділ скульптури) і 1956 року Львівський інститут прикладного та декоративного мистецтва (тепер Львівська національна академія мистецтв). Мисько працював у структурі Художнього фонду Спілки художників УРСР. Від 1981 року творчу роботу поєднував з викладацькою (на посаді професора) у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва. З ініціативи Миська та за його безпосередньої участі на початку 1990-х рр. була створена Мала академія мистецтв у смт Підбуж Дрогобицького р-ну Львівської обл. (перший набір учнів – 1992).

Як стверджує Галина Терещук, автор статті «Український скульптор Еммануїл Мисько і його світ портретів», «Еммануїл Мисько був надзвичайно обдарований і дуже поспішав творити в останні роки свого життя, працював навіть у лікарняному ліжку». Помер у Львові, похований на Личаківському цвинтарі.

Фото:

Еммануїл Мисько (Енциклопедія Львова. Т. 4 / За ред. А. Козицького. – Львів, 2012. – С. 620).

Підготувала Наталя Звольська

 

 

Пов'язані статті

Творчі долі українських художників

Творчі долі українських художників

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти