Постать в історії

altГеоргій Гонгадзе

21 травня 2022 року Геогрію Гонгадзе виповнилося б 53 роки.

Георгій Гонгадзе (1969-2000) – український журналіст, засновник і перший головний редактор інтернет-видання «Українська правда».

 

 

 

Народився у м. Тбілісі (Грузія). Його батько – Руслан Гонгадзе – грузинський режисер-кінодокументаліст, згодом політичний діяч. Мати – Леся Корчак – народилася у Львові, чин її похорону відбувався в Преображенській церкві, похована на цвинтарі в селищі Брюховичі.

З «Енциклопедії Львова» під редакцією Андрія Козицького можна дізнатися біографію Георгія Гонгадзе. Отже, Георгій Гонгадзе навчався на вечірньому відділенні Тбіліського інституту іноземних мов. У 1987-1989 роках проходив військову службу в Афганістані. Очолював інформаційний відділ Народного Фронту Грузії.

Переїхав до Львова в 1989 році. Навчався на факультеті іноземних мов Львівського університету. Заснував грузинський культурний центр «Багратіоні». Працював у львівській середній школі № 37 (1991-1992; вихователь учнівської молоді), львівській восьмирічній школі № 12 (вчитель англійської мови).

Наприкінці 1992 року повернувся до Грузії, де брав участь у повстанні проти влади Звіада Гамсахурдіа. В 1993 році – учасник бойових дій в Абхазії. В 1993-1994 роках – головний режисер творчого об’єднання “Центр Європи», ведучий програми «Монітор» на Львівському телебаченні.

Георгій Гонгадзе – автор документальних фільмів «Біль землі» (1993), «Тіні війни (1994), «Колиска» (1995), «Охоронці мрії» (1996).

Від 1995 року працював у Києві, вів телепрограму «Вікна-Плюс» на телеканалі СТБ (1996-1997) та програму «Моє» на ТРК «Гравіс» (1998). У жовтні 1999 року створив щоденну інформаційну програму «Перший тур з Георгієм Гонгадзе» в ефірі радіостанції «Континент». У 2000 році заснував електронне видання «Українська правда, яке публікувало критичні матеріали про тогочасного президента України та його оточення. Наприкінці червня 2000 року за Гонгадзе почалося стеження. 16 вересня 2000 року він зник безвісти. 2 листопада 2000 року в лісі біля Таращі (Київська обл.) було знайдено труп без голови, у якому рідні та друзі впізнали Георгія, що згодом підтвердила й експертиза.

Як зазначається у статті Радіо Свобода «20 років від вбивства Гонгадзе: Радіо Свобода отримало ексклюзивне відео з журналістом» (16.09. 2020), 15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох експрацівників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України – Валерія Костенка, Миколу Протасова й Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на термін від 12 до 13 років.

Крім того, у січні 2013 року суд засудив до довічного ув’язнення колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача за вбивство журналіста.

Замовником убивства Георгія Гонгадзе слідство визнало колишнього міністра МВС Юрія Кравченка, який давно вже був мертвим. За офіційною версією, у 2005 році Кравченко вчинив самогубство двома пострілами в голову. Родина Гонгадзе вважає, що справжніх замовників вбивства досі не названо.

Поховали тіло вбитого журналіста 22 березня 2016 року в Києві.

В 2019 році було засновано премію на честь покійного українського громадського діяча й журналіста Георгія Гонгадзе. Першим її лауреатом став Вахтанґ Кіпіані. З статті «Премію імені Георгія Гонгадзе 2020 року отримав Павло Каразін», яка розміщена на сайті «Новини здорової людини», можна дізнатися, хто може мати премію Георгія Гонгадзе: «Отримати премію мають право лише ті журналісти, які не бояться викликів, здатні знаходити інноваційні способи донесення інформації, сприяють впровадженню ліберальних реформ в Україні, відкривають нові можливості для медіасередовища, спроможні створювати сталість у тому, що роблять, лишаються вірні професійним принципам і цінностям. До того ж вони мають працювати в Україні та залишатися в професії упродовж 5 років».

Георгію Гонгадзе посмертно присвоєно звання Героя України. У грудні 2008 року в Києві Гонгадзе, а також журналістам, які загинули при виконанні своїх службових обов’язків, встановлено пам’ятник. Іменем Гонгадзе назвали проспект у Києві та вулиці в інших містах України. Крім того, його ім’я викарбувано на скляній стіні в залі Меморіалу загиблим журналістам у Музеї новин у Вашингтоні.

Фото з статті "Сьогодні - день пам'яті Георгія Гонгадзе" (16.09.2020; сайт "Центр політичної освіти"). 

Підготувала Наталя Звольська

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пов'язані статті

Постать в історії

Постать в історії

Постать в історії

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти