Тадеуш Костюшко очима львівських художників та скульпторів
Featured

Тадеуш Костюшко очима львівських художників та скульпторів

23 травня 2024 року в Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека (клуб «Вивчаємо видатні постаті України»; вул. Зелена, 24) відбулася зустріч з журналістом, краєзнавцем, екскурсоводом, знавцем Львова, автором багатьох книжок, статей про Львів – п. Юрієм Смірновим, який прочитав лекцію на тему «Тадеуш Костюшко (1746-1817 рр.) очима львівських художників та скульпторів».
Відкрила захід директор бібліотеки п. Оксана Кумецька, яка нагадала, що присутні зібралися у святковий день: 23 травня – День українських героїв. «Сьогодні низько вклоняємося всім українським героям, які боролися за Українську державу в різні часи. І дякуємо тим, хто зі зброєю в руках день і ніч мужньо бореться за її незалежність і життя кожного з нас. Пам'ятаймо, що найголовніше - наша шана Героям: кожного дня робити все для Перемоги», - наголосила п. Оксана Кумецька.
Наталя Звольська, завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу «Вивчаємо видатні постаті України» підкреслила, що Юрій Смірнов завітав до книгозбірні, щоб розповісти про Тадеуша Костюшка, вихідця зі спольщеної руської шляхти, якого знає весь світ. Тадеуш Костюшко вважається національним героєм Польщі, Литви, Білорусі, США, хоча народився на Берестейщині, що зараз в складі Білорусі, де до наших днів збереглася гарна українська розмовна мова місцевого населення. Там і в ХХ столітті були неодноразові спроби відродження українського національного і громадського життя.
Тадеуш Костюшко – видатний військовий та інженер, за проєктом якого був збудований 80 км. від Нью-Йорка форт Вест-Пойнт, де сьогодні розташована військова академія Збройних сил США. Її прикрашає пам'ятник Тадеушу Костюшку.
Випускником академії Вест-Пойнт був боєць батальйону «Донбас» Марко Паславський, що в 2014 році загинув під час визволення Іловайська. Марко Паславський – один із найвідоміших Героїв сучасної російсько-української війни, який віддав життя за Україну і похований на Аскольдовій могилі в Києві поряд з Героями Крут.
Наталя Звольська зазначила, що герой російсько-польської війни 1792 року, визвольної війни проти Росії 1794 року Тадеуш Костюшко обстоював рівність всіх громадян Речі Посполитої, незалежно від етнічного походження і релігії, домагався права жити за новою конституцією, відмовився від співпраці з імператором Росії Олександром І та імператором французів Наполеоном Бонапартом.
Юрій Смірнов окреслив учасникам заходу біографію Тадеуша Костюшка. Підкреслив, що Костюшко короткий час мешкав у Львові навпроти костелу Марії Магдалини. Тут він зустрічався з Жевуським (Пл. Ринок, 3), укладав угоди проти Росії.
Юрій Смірнов розповів про Рацлавицьку панораму у Львові, яка була присвячена бою під Рацлавицями – одному з перших під час Повстання Костюшка проти Російської імперії (04.04.1794 р.). Він наголосив, що панорама – це видатний твір мистецтва. Ідея створення Рацлавицької панорами належала художникові Янові Стиці, який намалював частину полотна, іншу частину виконав Войцех Коссак. Саме Войцех Коссак намалював Костюшка на коні. Над панорамою працювала ціла група художників: Тадеуш Попель, Зигмунт Розвадовський, Теодор Аксентович (художник, який також намалював портрет Владислава Волянського (1837-1891), що мешкав у приміщенні будинку на вул. Зеленій, 24, де зараз знаходиться «Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека») та ін.
Юрій Смірнов підкреслив, що місто Львів було єдиним в Галичині, де знаходилася така панорама. Роботу над нею завершено в 1894 році. Панорама була презентована на Загальній крайовій виставці у Львові у спеціально збудованому павільйоні. До 1939 року вважалася власністю Львова. За рік після відкриття панорама окупилася, бо мала 120 тис. відвідувачів.
Рацлавицька панорама діяла також за німецької окупації. Але в неї потрапили три бомби. Частину полотна вдалося врятувати. Його намотали на вал і сховали в Бернардинському монастирі у Львові. Коли Сталін постановив віддати Рацлавицьку панораму Польщі, її вивезли до Вроцлава. У Вроцлаві панораму не відновлювали, бо боялися її знищення, адже на ній була представлена битва Польщі проти російської армії. Тепер у Вроцлаві стоять черги, щоб подивитися панораму.
Тадеуш Костюшко був особистим другом третього президента США Томаса Джефферсона, бойовим побратимом першого президента США Джорджа Вашингтона. В світі нараховується приблизно 200 пам'ятників Костюшку. Наприклад, навпроти Білого дому у Вашингтоні знаходиться пам'ятник Костюшку роботи Антонія Попеля, який працював над ним три роки. Після того захворів, приїхав до Львова. Похоронений на Личаківському цвинтарі.
У Львові з 1919 до 1945 року сучасний парк імені І. Франка мав назву в честь Тадеуша Костюшка.
З 1971 року до сьогодні у Львові одна з вулиць, яка з'єднує вулицю Дорошенка з площею Григоренка, називається на честь Тадеуша Костюшка.
В 1917 році на Львівській римо-католицькій катедрі з'явилася пам'ятна таблиця до 100-річчя від дня смерті Тадеуша Костюшка.
За словами Юрія Смірнова, біля Привокзального ринку знаходиться будинок, на якому зображений Костюшко на коні. Юрій Смірнов назвав ще ряд вулиць, на будинках яких є зображення Костюшка (наприклад, на вул. Лобачевського (Союзу Українок), 16).
«Львівська обласна науково-педагогічна бібліотека» висловлює подяку п. Юрію Смірнову за цікаву, змістовну лекцію.
Клуб «Вивчаємо видатні постаті України» входить до проєкту «Інноваційна бібліотека» (керівник – Оксана Кумецька, виконуюча обов'язки директора КЗ ЛОР ЛОНПБ).
Текст підготувала Наталя Звольська, завідувач відділу науково-консультативної та методичної роботи ЛОНПБ, ініціатор, організатор клубу «Вивчаємо видатні постаті України»

Пов'язані статті

Ірина Калинець

Самійленко

Шевченківські читання

Календар подій

Індексування за УДК

Індексування за УДК

Книга Вголос

Як нас знайти